ALERGENY
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Nr1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, które ze szczególnym uwzględnieniem alergenów, muszą być łatwo dostępne tak, aby rodzic miał świadomość, że w odniesieniu do danej żywności występują kwestie związane z alergiami i nietolerancją pokarmową.
Poniższe zestawienie przedstawia najczęściej spotykane alergeny pokarmowe.W celu ułatwienia dla Państwa informacji, do każdego alergenu została przypisana cyfra porządkowa, która również została umieszczona w jadłospisie.
ALERGENY POKARMOWE:
1. Zboża zawierające gluten oraz produkty pochodne
2. Skorupiaki i produkty pochodne
3. Jajka i produkty pochodne
4. Ryby i produkty pochodne
5.Orzeszki ziemne /arachidowe/ i produkty pochodne
6.Soja i produkty pochodne
7. Mleko i produkty pochodne
8. Orzechy /migdały, laskowe, włoskie, nerkowca, pekan, pistacje/
9. Seler i produkty pochodne
10. Gorczyca i produkty pochodne /musztarda, majonez, ketchup/
11. Nasiona sezamu i produkty pochodne
12.Dwutlenek siarki
13. Łubin i produkty pochodne
14. Mięczaki i produkty pochodne
Zgodnie z informacjami od producentów użyte produkty gotowe (np. kakao, herbata, dżem, keczup, koncentrat pomidorowy, produkty z mięsa) mogą zawierać śladowe ilości alergenów: glutenu, mleka łącznie z laktozą, jaj, soi, orzechów, selera i gorczycy.
W naszym przedszkolu do przygotowywania potraw używane są przyprawy:
pieprz, pieprz ziołowy, pieprz cytrynowy, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, bazylia, oregano, tymianek, kminek, zioła prowansalskie, papryka słodka, kardamon, gałka muszkatołowa, jałowiec, imbir, kurkuma, goździki, ocet jabłkowy,
UWAGA!
Przypominamy jednocześnie, że w żywieniu dziecka nie powinno się ograniczać produktów alergizujących, chyba, że występuje wyraźne wskazanie lekarza. Racjonalne żywienie jest ważne w każdym wieku, a dla malucha może być wręcz kluczowe dla rozwoju.